»   اخبار   »   سرخط خبرها

کاهش اطاله دادرسی با استفاده از فناوری‌های نوین

کاهش اطاله دادرسی با استفاده از فناوری‌های نوین

آخرین اقدامات معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در زمینه مقابله با قمار و شرطبندی آنلاین

 آخرین اقدامات معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در زمینه مقابله با قمار و شرطبندی آنلاین

     

طرح جدید مجلس برای مبارزه موثر و بازدارنده با قمار و شرطبندی در فضای مجازی

حضور معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در گفت وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما

برگزاری یکصد و بیستمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین منتظری به میزبانی دادستانی کل کشور

یکصد و بیستمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور و رئیس کارگروه و با حضور جناب آقای بابایی دبیر کارگروه و دیگر اعضا برگزار شد.

کاهش اطاله دادرسی با استفاده از فناوری‌های نوین

 آخرین اقدامات معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در زمینه مقابله با قمار و شرطبندی آنلاین

حضور معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در گفت وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما

یکصد و بیستمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور و رئیس کارگروه و با حضور جناب آقای بابایی دبیر کارگروه و دیگر اعضا برگزار شد.

کاربران در فضای مجازی می‌توانند سایت‌ها و بسترهای قمار و شرط‌بندی را به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گزارش کنند تا نسبت‌به مسدودسازی فوری آن اقدام شود.


معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور تشریح کرد:نقش استفاده از فناوری‌های نوین در گسترش عدالت/ افزایش دقت، صحت، سلامت و شفافیت در فرایند دادرسی از آثار این فناوری‌ است/طراحی و راه‌اندازی سامانه مستندسازی ادله الکترونیکی

حل مشکل مسدود شدن حساب‌های بانکی کسب‌وکارهای اینترنتی

فراخوان رئیس قوه قضاییه برای مشارکت مردم و نخبگان در تحول دستگاه قضایی

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه رفع فیلتر تلگرام اساسا منتفی است، گفت: هر گونه فعالیت دستگاه‌های دولتی در تلگرام و نیز هر گونه ارایه خدمات درگاه های پرداخت اینترنتی در تلگرام و پوسته‌های فارسی آن اعم از هاتگرام وطلاگرام غیرقانونی است و با آن برخورد قانونی خواهد شد.

معاون قوه قضاییه گفت: هیچ فردی در نظام اسلامی موافق بستن فضای مجازی نیست، بلکه در سیاست کلان نظام اسلامی مدیریت فضای مجازی دنبال می شود.

نامه دادستان کل کشور به تمامی دادستانی‌های استانی: تا زمان تدوین دستورالعمل مشترک نظارت شهرداری‌ها بر تاکسی‌های اینترنتی، از هرگونه برخورد با این شرکت‌ها به درخواست شهرداری‌ها خودداری کنند.

دادستان کل کشور با اشاره به حادثه سیرجان و اینکه فضای مجازی بستر وقوع برخی جرایم است، گفت: اگر فضای مجازی را مدیریت نکنیم روز به روز وضعمان بدتر خواهد شد.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستان کل کشور با اشاره به اینکه فیلترینگ هوشمند اینستاگرام شکست خورده است، گفت: دستور قضایی فیلتر آن به قوت خود باقی است.

جوادجاویدنیا با اشاره به ادعای رسانه‌ای مبنی بر اعلام رضایت برخی از علما از عملکرد وزارت ارتباطات و مخالفت آنان با فیلترینگ تلگرام اعلام داشت: نظرات علما برای ما تعیین کننده است لذا حاضریم به اتفاق مسئولان این وزارتخانه خدمت علما برسیم و ارائه گزارش از دو طرف صورت پذیرد و آن گاه نظر بزرگواران به صورت دقیق گزارش شود.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستان کل کشور با بیان اینکه نسخه های فارسی تلگرام در موعد مقرر نتوانسته اند استقلال پیدا کنند، گفت: نظر دادستانی، توقف فعالیت هاتلگرام و تلگرام طلایی در کشور است.

هرگونه همکاری با تلگرام در راه‌اندازی گرام، اخلال در نظام اقتصادی کشور تلقی می‌شود

بستر لازم برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی فراهم نشد/ توئیتر حاوی میلیون‌ها محتوای مجرمانه است

بسیاری از علما، اساتید و دانشجویان خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور : پیام رسان‌های خارجی اقتصاد و امنیت جامعه را نشانه رفته‌اند

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستان کل کشور در گرگان اعلام کرد: میزان کلاهبرداری‌های رایانه‌ای امسال نسبت به مدت مشابه پارسال سه برابر شده است.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستان کل کشور با بیان اینکه اتوبان چهاربانده‌ای در اختیار پیام‌رسان‌های خارجی است، گفت: تلگرام ۳ هزار سرور توزیع محتوا برای ایرانی‌ها در نظر گرفته است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در پاسخ به ادعای اخیر برخی مسئولین وزارت ارتباطات در مورد تحقق وظایف قوه قضائیه در خصوص حمایت از پیام رسان‌های داخلی، اعلام کرد: قوه قضائیه وظایف خود را در قبال حمایت از پیام رسان‌های اجتماعی داخلی بطور کامل به انجام رسانده است.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از کلاهبرداری تعدادی از مدیران سایت‌ها خبر داد که با وعده‌های دروغین و فریبکارانه مبالغ هنگفتی نصیب خودمی کنند.

 حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در همایش مقابله با جرایم مالی در فضای مجازی که امروز با حضور معاونین دادستان‌های مراکز استان سراسر کشور در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد، در بخش اول صحبت‌های خود به حقیقتی قرآنی اشاره کرد و بیان داشت: این حقیقت قرآنی عبارت است از اینکه جامعه و مردم مادامی که یک تصمیم کلی و عمومی برای طی کردن مسیر صلاح و تکامل و تحت لوای معارف دینی و قرآنی برای خود طی نکند به آن نقطه‌ای که هدف خلقت انسان است نخواهد ر

 معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته و حدود ۱۲۰۰ مورد را دادستانی کل کشور شناسایی کرده است.

معاون قضایی دادستان کل کشور:توئیتر رفع فیلتر نمی شود

 فیلترینگ تلگرام موضوعی است که هر از گاهی تیتر یک روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. اما ظاهراً اختلاف نظر بر سر  این موضوع زیاد مطرح بوده چون با وجود اینکه مدت زیادی از طرح آن می‌گذرد هنوز تصمیمی درباره آن گرفته نشده است. شاید یکی از دلایل این تأخیر میزان استقبال مردم از این شبکه اجتماعی است. پیش از طرح فیلترینگ، بحث انتقال سرورهای این شرکت به داخل کشور مطرح شد که آن هم به بن‌بست خورد. یکی از تصمیم‌گیرندگان فیلترینگ، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است که در سال 1388 تأسیس شد. عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر این کارگروه هفته گذشته در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان شرکت کرد و در خصوص ضرورت راه‌اندازی شبکه‌های بومی توضیحاتی ارائه داد. وی با ذکر موانع موجود بر سر راه تشکیل شبکه‌های اجتماعی به کسب استقلال در فضای مجازی اشاره کرد و از دولت و مسئولین امر خواست تمام تلاش‌شان را برای نیل به این هدف به کار گیرند. در ادامه توجه شما را به این گفت‌وگو جلب می‌نماییم.

دکتر عبدالصمد خرم آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور در گفت وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان دررابطه با اختلال ایجاد شده در بازی «کلش اف کلنز» از اعمال محدودیت برای دسترسی به این بازی خبرداد و گفت: اکثریت قریب به اتفاق اعضای کارگروه تعیین مصادیق با اعمال محدودیت برای دسترسی به بازی «کلش آف کلنز» موافقت کردند.

معاون دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه مصوبه الزام کانال‌های خبری پرکابر به دریافت مجوز در اجرا با مشکلاتی مواجه خواهد بود، گفت: وقتی وزارت ارتباطات نتوانسته کانال‌های ضد انقلاب، تروریستی و دین ستیز در تلگرام را فیلتر کند چگونه می‌خواهد با کانال‌هایی که صرفا گناهشان عدم دریافت مجوز است برخورد کند.

انتقاد دادستان از عملکرد دولت دهم و یازدهم در خصوص ساماندهی فضای مجازیشبکه های اجتماعی بومی متناسب با شرایط مذهبی و اجتماعی کشور راه اندازی شود دادستان کل کشور با تأکید بر اینکه باید شبکه های اجتماعی بومی متناسب با شرایط مذهبی و اجتماعی کشور در فضای مجازی راه اندازی شود از عملکرد دولت دهم و یازدهم در خصوص ساماندهی و مدیریت فضای مجازی انتقاد کرد. 

استفاده از تلگرام برای انجام امور اداری به هیچ عنوان از نظر ما پذیرفته نیست و از آنجایی که موضوع امنیت اطلاعات اهمیت زیادی برای کشور دارد، در صورت مشاهده‌ی استفاده از تلگرام در دستگاه‌های دولتی برای انجام امور اداری، بعد از تذکر جدی، علیه نهاد مورد نظر اعلام جرم کرده و به شدت با آنها برخورد خواهیم کرد.

معاون قضایی دادستان کل کشور: تلگرام از جهات مختلف برای کشور ضرر داردخرم آبادی گفت: با پیگیری‌هایی که توسط مسئولان ذیربط صورت می‌گیرد از شبکه‌های اجتماعی داخلی حمایت بیشتری به عمل خواهد آمد به گونه‌ای بتوانند جایگزین تلگرام شوند.

بدینوسیله به اطلاع کلیه مدیران تارنماهای اینترنتی می رساند که اعتبار ثبت نام سایتهایی که در نسخه قدیمی پایگاه ساماندهی به نشانی samandehi.ir ثبت نام کرده اند به پایان رسیده است و از این تاریخ از نظر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صرفاً سایتهایی ثبت شده محسوب می شوند و از امتیازات سایتهای ثبت شده استفاده می کنند که در نسخه جدید این سایت ثبت نام کرده باشند. نظر به اینکه از بیش از یک سال پیش در این خصوص اطلاع رسانی شده بود (و متن اطلاعیه کارگروه تعیین مصادیق بر ایمیل سایتهایی که در نسخه قدیمی ثبت نام کرده بودند ارسال شده بود) و با توجه به اینکه مهلت اعتبار ثبت نام در نسخه قدیمی از چند ماه پیش به پایان رسیده است لذا از این تاریخ نسخه قدیمی حذف شده و صرفاً نسخه جدید برای کسانی که تمایل به ثبت نام دارند قابل رویت است. یکی از امتیازات سایتهایی که در پایگاه ساماندهی ثبت نام کرده اند این است که در صورتی که اشتباهاً یا ناخواسته محتوای مجرمانه ای را منتشر نمایند کارگروه تعیین مصادیق بجای اینکه سایت آنها را فیلتر نماید قبلاً به آنها تذکر ارسال می کند و صرفاً در صورت عدم توجه به تذکر سایت آنها فیلتر خواهد شد.

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی از رأی منفی اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به فیلترینگ تلگرام خبر داد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: براساس مصوبه اخیر کارگروه با سایت های اینترنتی که برای افزایش بازدید و ارتقاء رتبه کشوری و جهانی خود به تقلب متوسل شده و با سوء استفاده از کلمات کلیدی و تگ‌های پر کاربرد کاربران را فریب می دهند برخورد خواهد شد.

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه براساس قانون وظیفه پاکسازی و سالم سازی فضای مجازی و جلوگیری از انتشار محتوای مجرمانه را برعهده دارد. بخش عمده ای از این تکلیف قانونی با همکاری داوطلبانه شهروندان مسئولیت پذیر و ارسال صدها هزار گزارش درخصوص مشاهده محتوای مجرمانه در فضای مجازی به دبیرخانه کارگروه انجام می شود.

معاون قضایی دادستان کل کشوردر گفت وگو با میزان:عدم ممانعت اپراتورها از ارسال پیامک های انبوه ناخواسته جرم است / ارسال کنندگان پیامک های تبلیغاتی مجرمانه تحت تعقیب قرار می گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، موتور جستجوی ایرانی «یوز» به آدرس www.yooz.ir امکان جستجوی صفحات وب را برای کاربران ایرانی فراهم کرده است و صبح امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط بخش خصوصی در سازمان فناوری اطلاعات ایران به بهره برداری رسید.

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی با اشاره به اینکه برخی بزرگراه‌های مجازی به بیراهه‌ اسرائیل ختم می‌شود گفت: حتی غربی‌ها در برخورد با شبکه‌های اجتماعی منافع ملی را لحاظ می‌کنند. معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی با اشاره به اینکه برخی بزرگراه‌های مجازی به بیراهه‌ اسرائیل ختم می‌شود گفت: حتی غربی‌ها در برخورد با شبکه‌های اجتماعی منافع ملی را لحاظ می‌کنند. - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931029001063#sthash.qvQtmRIc.dpuf

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی از اعلام جرم علیه پایگاه اطلاع رسانی خبر آنلاین با موافقت دادستان کل کشور خبر داد:

فعالیت پایگاه های اینترنتی همسر یابی فاقد مجوز ممنوع است


دکتر عبدالصمد خرم آبادی ، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران در خصوص ضرب الاجل معاون اول قوه قضائیه برای مسدودسازی محتوای مجرمانه مربوط به شبکه های اجتماعی مبتنی بر تلفن همراه اظهار داشت:نامه معاون اول محترم قوه قضائیه خطاب به وزیر ارتباطات ، دارای دو جنبه ایجابی و سلبی است ، جنبه ایجابی آن از این جهت است که قوه قضائیه نه تنها با اصل شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه که شبکه های اجتماعی در بستر آنها فعالیت می کنند مخالفتی ندارد بلکه تاکید دارد که نرم افزارهای داخلی برای این منظور ایجاد شوند و در نامه معاون اول قوه قضائیه نیز بر این امر تاکید شده است.

دادستان جدید کل کشور، طی نامه ای به ریاست جمهوری، خواستار تشکیل جلسه شورای‌عالی فضای مجازی بمنظور بررسی ابعاد مختلف نحوه اعطای مجوز خدمات نسل سوم تلفن همراه و اتخاذ تصمیم در مورد آن شد.

آزاد گذاشتن آنچه که درفضای مجازی با اخلاق و امنیت عمومی در تضاد است ، از مصادیق مهم تضییع حقوق عمومی است و دادستانی کل با عاملان آن برخورد خواهد کرد.

اگر جرایم و مصادیق مجرمانه که در آن بوده رفع شده باشد، رفع فیلترینگ می‌شود، اما اگر موانع برطرف نشده باشد، اقدامی صورت نمی‌گیرد

لازم نیست در هر موردی ما بگوییم قانون فلان مطلب را می‌گوید

حجت الاسلام و المسلمین محسني اژيه رئیس کارگروه تعییین مصادیق محتوای مجرمانه و دادستان کل کشور گفت : یکی از مسائلی که همه ما وظیفه داریم آن را رعایت کنیم قانون‌مداری است. اگر هر کسی یا هر سایتی اقدام غیرقانونی انجام دهد تحت تعقیب قرار می‌گیرد و ربطی هم ندارد که دولتی است یا غیردولتی

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژیه در پاسخ به سوالی درباره محکومیت 8 نفر به 127سال حبس در ارتباط با فعالیت فیسبوکی گفت ما متهم و عنوان مجرمانه فیسبوکی نداریم و این تیترهایی است که رسانه ها انتخاب می کنند

رئیس جمهور هم گفتند هیچگاه خلاف قانون عمل نمی‌کنند و من از اینکه آیا چنین دستوری داده‌اند یا نه اطلاعی ندارم اما اگر چنین دستوری داده شده باشد خلاف قانون است

ما مسائل زيادي داريم كه بايستي با هم تبادل نظر كنيم لكن دو مسئله از اهميت ويژه برخوردار است يكي بحث حقوق بشر است و مسئله مهم ديگر موضوع فضاي مجازي است

شورایعالی فضای مجازی تاکنون هیچ مصوبه‌ای در خصوص ممانعت از اجرای فيلتر واتس آپ نداشته است/ ظاهراً وزارت ارتباطات خود را مقید به اجرای قانون نمی‌داند

خرم‌آبادی درمصاحبه با خبرگزاری فارس در واکنش به اظهارات منتسب به وزیر ارتباطات در خصوص فیلتر واتس‌آپ رئیس‌جمهور رأساً نمی‌تواند مانع اقدامات کارگروه تعیین مصادیق شود/ ادعای وزیر ارتباطات کذب است

دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در پاسخ به فارسرئیس جمهور به عنوان حقوقدان می داند که قانون اختیار جلوگیری از اجرای دستورات قضایی را به وی نداده است .

از کلیه کاربران اینترنتی با احساس مسئولیت نسبت به هویت فرهنگی و ارزش‌های اسلامی در راستای عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر بر فضای مجازی نظارت و مقابله با تهاجم فرهنگی و جبهه جنگ نرم ، دعوت به همکاری به عمل می آید

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به دنبال انتشار خبری در ایرنا تحت عنوان «شرط رهبر معظم انقلاب برای فیس بوک» با ارسال نامه ای، خواستار انتشار آن شد و نوشت که این نامه حاوی آخرین نظر مقام معظم رهبری و آیت الله ناصر مکارم شیرازی در مورد فیس بوک است


عبدالصمد خرم آبادی با بیان اینکه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی تاکنون تصمیمی برای فیلتر شدن نرم افزار وایبر که چند روزی است از سوی برخی کاربران مطرح می شود اتخاذ نکرده اظهار داشت: با تقویت نرم افزارهای مشابه داخلی و در صورتی که نرم افزارهای داخلی بتوانند نیازهای ارتباطی مردم را تأمین کنند موضوع فیلتر نرم افزارهای خارجی مجددا توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مورد بررسی قرار می گیرد

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به تشریح دلایل فیلتر شدن فیسبوک پرداخت و گفت که اگر جوانان ما از ماهیت این شبکه آگاه باشند عضو آن نخواهند شد

دبير كارگروه تعيين مصاديق گفت:تذكرات لازم در خصوص رفع فوري اختلالات ايجاد شده به مسئولين ذيربط در وزارت ارتباطات داده شده است

معاون دادستان كل كشور ادامه داد: در صورتي كه ثابت شود رفع فيلتر فيس بوك در برخي از مناطق كشور ناشي از قصور و يا تقصير مسئولين ذيربط بوده، به طور جدي با آن ها برخورد خواهد شد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در رابطه با انتشار خبر صدور دستور فیلتر سایت مهرنیوز اعلام کرد: این خبر کذب محض است .

خرم آبادی: وجود دو مرجع برای ثبت سایت‌های اینترنتی در وزارت ارشاد موجب سردرگمی پایگاه های اینترنتی شده است

براساس مواد 74 و 91 قانون انتخابات ریاست جمهوری و بند ط4 فهرست مصادیق , انتشار هرگونه محتوا علیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری جرم محسوب می شود.

توصیه می‌کنیم فعالان فضای مجازی  فهرست مصادیق محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری  ( بند "ط" ) را بطور دقیق مطالعه و قبل از انتشار محتوای مرتبط با انتخابات از مجرمانه نبودن آنها اطمینان حاصل کنند تا ناخواسته مرتکب تخلفات انتخاباتی نشوند.